HARVEST TIME KALEIDOSCOPE 5K/10K COLOR RUN

Age Group Results

May 04, 2019


Results By Chip-2-Chip Race Timing Chip-2-Chip Race Timing


5K Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 70-79
5K Women: Top Finishers 1-14 20-29 30-39 40-49 50-59 70-79
10K Men:
10K Women: Top Finishers

5K

Top

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Callie McDonald Team Cigna 21 23 3 28:19.68 28:19.68 9:08/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Logan Price 203 25 1 22:29.55 22:30.09 0:00.54 7:15/M
Top

Female 14 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Audrie Sargent 205 12 7 30:34.88 30:37.82 0:02.94 9:52/M
2 Roxy Perazzo 202 10 10 33:47.16 33:55.23 0:08.07 10:54/M
3 Marissa Wells 210 13 26 44:58.81 45:01.74 0:02.93 14:30/M
4 Violet Hale 195 3 28 45:05.22 45:15.02 0:09.80 14:33/M
Top

Male 14 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Clay Boothe 189 11 18 36:04.90 36:10.22 0:05.32 11:38/M
2 Corban Verkleir 207 7 23 43:17.94 43:22.69 0:04.75 13:58/M
3 Jaxson Hale 193 6 29 45:05.36 45:14.99 0:09.63 14:33/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Equan Daniels 214 17 4 29:02.62 29:02.62 9:22/M
Top

Female 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jordan Baugher 187 25 8 31:16.50 31:19.30 0:02.80 10:05/M
2 Alisa Baker 186 29 12 35:14.99 35:21.75 0:06.76 11:22/M
3 Makayla McMorris 213 22 31 48:39.25 48:45.32 0:06.07 15:42/M
Top

Male 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Angel Montoya 215 22 5 29:46.84 29:46.84 9:36/M
Top

Female 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kalinda Wilson Team Cigna 42 35 9 33:33.14 33:37.49 0:04.35 10:49/M
2 Ashley Boothe 188 36 17 36:00.94 36:05.93 0:04.99 11:37/M
3 Jessica Medoris 216 30 19 39:32.21 39:40.16 0:07.95 12:45/M
4 Amanda Eversole Team Cigna 8 34 20 40:37.68 40:42.49 0:04.81 13:06/M
5 Brianne Hale 192 34 30 45:05.41 45:14.73 0:09.32 14:33/M
6 Jennifer Lawson 199 31 33 57:28.98 1:04:08.94 6:39.96 18:32/M
7 Brooke Arroyo 185 32 34 58:14.63 1:04:54.39 6:39.76 18:47/M
Top

Male 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Taylor Hudson 196 33 2 24:27.93 24:29.36 0:01.43 7:53/M
2 Tim Hale 194 37 27 45:03.47 45:13.09 0:09.62 14:32/M
Top

Female 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Michelle Weaver 209 45 6 30:30.23 30:30.23 9:50/M
2 Patricia Shipman Team Cigna 41 47 11 35:05.63 35:05.63 11:19/M
3 Pam Dodson 191 48 16 35:56.47 36:02.84 0:06.37 11:35/M
4 Charla Ridgway 204 42 21 41:05.59 41:13.37 0:07.78 13:15/M
5 Stephanie Pettis Team Cigna 24 44 22 41:08.30 41:13.89 0:05.59 13:16/M
6 Penny Verkleir 208 43 24 44:06.46 44:10.94 0:04.48 14:14/M
7 Laurie Kelly 197 45 36 1:14:07.50 1:14:13.83 0:06.33 23:55/M
Top

Male 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Andy Perazzo 201 42 13 35:39.91 35:48.13 0:08.22 11:30/M
2 Tony Tilley 206 40 32 55:41.09 55:51.16 0:10.07 17:58/M
Top

Female 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dawn Cunningham Team Cigna 3 50 15 35:55.98 35:55.98 11:35/M
2 Cathy Zeis 212 56 25 44:24.86 44:29.14 0:04.28 14:19/M
Top

Female 70 to 79

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Aleda Carpenter 190 74 14 35:43.85 35:48.73 0:04.88 11:31/M
Top

Male 70 to 79

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Chip Hart 217 71 35 1:14:03.65 1:14:14.59 0:10.94 23:53/M
 

10K

Top

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sarah Landis 198 30 1 51:46.29 51:46.29 8:21/M