BEAT THE HEAT 5K 2019

Age Group Results

April 27, 2019


Results By Chip-2-Chip Race Timing Chip-2-Chip Race Timing


Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

Top

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Callie Dunkerson CG Mavs 56 22 1 4 22:01.49 22:01.49 7:05/M
Top

Female 19 and Under

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Reagan Ruth 105 17 1 78 1:04:56.74 1:05:15.84 0:19.10 20:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Angel O'Brien 89 23 1 11 25:25.32 25:30.14 0:04.82 8:10/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bridget Rice 99 27 1 12 25:29.05 25:32.16 0:03.11 8:12/M
2 Amber Harrington 72 25 1 31 30:21.44 30:27.12 0:05.68 9:46/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Deandrea Laub Texoma Runners 80 33 1 24 28:38.47 28:43.88 0:05.41 9:12/M
2 Katie Dupris 124 30 1 28 29:29.02 29:30.48 0:01.46 9:29/M
3 Dorothea Ferguson Texoma Runners 65 34 1 41 34:46.59 34:55.61 0:09.02 11:11/M
4 Kenna Norris 129 33 2 50 49:24.41 49:35.46 0:11.05 15:53/M
5 April Key 78 34 1 53 50:05.51 50:11.59 0:06.08 16:06/M
6 Kristen Wissinger 118 32 1 55 52:25.64 52:43.42 0:17.78 16:51/M
7 Elisha Magar Speed Sold Separately 83 34 2 62 55:34.82 55:44.49 0:09.67 17:52/M
8 Gracie Castaneda Speed Sold Separately 57 31 2 66 55:39.80 55:49.25 0:09.45 17:54/M
9 Melissa Davis 59 32 1 79 1:04:57.26 1:05:14.28 0:17.02 20:53/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tresta Freeman 66 38 1 8 22:48.13 22:49.92 0:01.79 7:20/M
2 Maria Boren 53 36 1 18 27:11.07 27:11.07 8:44/M
3 Kalinda Wilson 133 35 1 36 32:39.25 32:46.48 0:07.23 10:30/M
4 Erin Patterson Elite Woad Raiders 92 36 1 49 45:47.59 46:11.21 0:23.62 14:43/M
5 Stacey Focht 140 36 1 52 50:04.88 50:10.85 0:05.97 16:06/M
6 Cassandra Taylor 136 35 1 56 52:56.52 53:12.19 0:15.67 17:01/M
7 Nikki McDonald 84 39 2 57 52:57.19 53:12.03 0:14.84 17:02/M
8 Ivon Wood Speed Sold Separately 120 36 2 64 55:39.24 55:49.69 0:10.45 17:54/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Eileen Wright Texoma Runners 122 44 1 15 25:59.11 26:01.02 0:01.91 8:21/M
2 Alicyn Liquori 82 42 1 29 29:58.63 30:03.53 0:04.90 9:38/M
3 Lisa Lippe 81 41 1 30 30:05.32 30:11.32 0:06.00 9:40/M
4 Heidi Scheibmer 132 43 1 45 39:01.75 39:07.37 0:05.62 12:33/M
5 Krissi Patton 97 40 1 51 50:03.74 50:10.20 0:06.46 16:06/M
6 Teresa Hall 71 43 2 69 56:54.32 57:10.86 0:16.54 18:18/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jami Brown Speed Sold Separately 54 47 2 63 55:35.01 55:45.64 0:10.63 17:52/M
2 Sheila Davis 61 47 1 72 57:11.11 57:32.08 0:20.97 18:23/M
3 Stephanie Arrison 126 46 1 74 57:13.09 57:32.30 0:19.21 18:24/M
4 Christy Ruth 103 48 1 77 1:04:55.21 1:05:15.88 0:20.67 20:52/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Minerva Paredes Texoma Runners 90 54 1 6 22:36.46 22:38.29 0:01.83 7:16/M
2 Mary West 114 54 1 26 29:08.32 29:12.58 0:04.26 9:22/M
3 Patti Hastings 73 54 1 46 39:34.30 39:41.77 0:07.47 12:43/M
4 Diane Walsh CG Mavs 113 52 1 47 41:50.62 42:07.47 0:16.85 13:27/M
5 Shelly Abbott Vic’s convicts 51 51 1 67 55:41.02 55:44.96 0:03.94 17:54/M
6 Kristie Hudson 77 50 1 70 57:02.23 57:10.91 0:08.68 18:20/M
7 Carol Robbs 100 50 1 71 57:02.41 57:10.59 0:08.18 18:20/M
8 Amber Arrison 125 52 1 73 57:12.20 57:32.56 0:20.36 18:24/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Lisa Mitchell Texoma Runners 85 56 1 13 25:30.72 25:32.66 0:01.94 8:12/M
2 Leda Roelke Texoma Runners 101 55 1 20 27:55.03 27:57.55 0:02.52 8:59/M
3 Renae Goyne 68 56 1 59 54:14.58 54:36.23 0:21.65 17:26/M
4 Vicki Bellows Vic’s convicts 52 56 1 68 55:45.07 55:49.03 0:03.96 17:56/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kathy Patterson Elite Woad Raiders 94 63 1 21 28:05.28 28:17.08 0:11.80 9:02/M
2 Dianna Sulser 108 62 1 23 28:11.98 28:14.58 0:02.60 9:04/M
3 Kate Whitfield Texoma Runners 116 64 1 33 30:57.30 31:00.91 0:03.61 9:57/M
4 Susan Williams 117 62 1 48 45:34.94 45:38.02 0:03.08 14:39/M
Top

Female 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Aleda Carpenter 55 74 1 39 34:05.00 34:09.02 0:04.02 10:58/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Miquel Prado 138 30 1 1 20:41.71 20:42.91 0:01.20 6:39/M
Top

Male 19 and Under

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Blake Goodin 67 15 1 3 21:54.18 21:54.18 7:03/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Drew Crocker 58 24 1 40 34:19.76 34:26.71 0:06.95 11:02/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Noah Stand 139 27 2 2 21:15.27 21:15.40 0:00.13 6:50/M
2 Kellen Murphy Vic’s convicts 88 25 1 37 32:47.28 32:51.72 0:04.44 10:32/M
3 Robert Todd 109 28 2 61 54:44.27 54:58.99 0:14.72 17:36/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Eric Patterson Elite Woad Raiders 91 32 1 19 27:33.02 27:42.41 0:09.39 8:52/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brandon Hennagan CG Mavs 74 36 1 7 22:45.90 22:45.90 7:19/M
2 David Taylor 127 38 2 14 25:39.63 25:55.11 0:15.48 8:15/M
3 Jessey Grissom 134 39 2 25 28:41.89 28:55.44 0:13.55 9:13/M
4 Luke Patterson Elite Woad Raiders 95 36 1 44 36:25.12 36:37.26 0:12.14 11:43/M
5 Shawn Wissinger 119 35 2 54 52:24.22 52:43.31 0:19.09 16:51/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jess Reinhard 98 41 1 5 22:13.48 22:14.86 0:01.38 7:09/M
2 Brent Samuels CG Mavs 107 44 1 10 25:21.11 25:21.11 8:09/M
3 Ryan Patterson Elite Woad Raiders 96 42 1 34 31:06.78 31:17.59 0:10.81 10:00/M
4 Shane Wood 121 41 1 35 31:40.15 31:52.94 0:12.79 10:11/M
5 Jerry Norris 128 44 2 58 53:14.73 53:28.79 0:14.06 17:07/M
6 Martin Hall 70 44 2 60 54:44.07 54:58.83 0:14.76 17:36/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Keith Milks 135 48 2 38 33:50.59 33:54.95 0:04.36 10:53/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tim Ruth 106 51 1 76 1:04:55.16 1:05:14.94 0:19.78 20:52/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mark Dick 131 58 1 9 23:02.64 23:02.64 7:24/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ricky Perdue 137 64 1 17 26:16.11 26:16.11 8:27/M
2 Gary Patterson Elite Woad Raiders 93 64 1 22 28:07.26 28:15.15 0:07.89 9:02/M
3 Dennis Wade 130 61 1 27 29:10.53 29:16.08 0:05.55 9:23/M
4 Robert Rummell 102 61 1 32 30:46.33 30:50.85 0:04.52 9:54/M
5 Otis Henry 75 62 2 42 36:02.96 36:12.70 0:09.74 11:35/M
6 Steve West 115 61 1 43 36:23.20 36:28.90 0:05.70 11:42/M
Top

Male 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Skeeter Hogue 76 73 2 16 26:02.74 26:05.55 0:02.81 8:22/M
2 Unknown Partic. 69 69 99 1 65 55:39.69 55:50.32 0:10.63 17:54/M
3 John Ruth 104 75 1 75 1:04:52.06 1:05:13.16 0:21.10 20:51/M