TAILS & TRAILS 5K & FUN RUN

Age Group Results

March 30, 2019


Results By Chip-2-Chip Race Timing Chip-2-Chip Race Timing


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Haylee Drumm Caney OK 1355 24 3 24:15.60 24:15.60 7:48/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alex Zepeda Denton TX 1546 10 38 30:25.50 30:25.50 9:47/M
2 Brooke Staton Denton TX 1549 12 72 34:12.68 34:12.68 11:00/M
3 Lillian Gann Krum TX 1372 11 79 35:13.91 35:13.91 11:19/M
4 Ashton Grahl Sanger TX 1381 9 92 37:21.48 37:21.48 12:01/M
5 Aspen Elkington Krum TX 1359 11 110 44:45.72 44:45.72 14:23/M
6 Nelia Gonell Krum TX 1377 9 147 55:48.21 55:48.21 17:57/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lauren Russell Sanger TX 1483 28 5 24:39.52 24:39.52 7:56/M
2 Danielle Wilke Frisco TX 1523 27 16 26:16.43 26:16.43 8:27/M
3 Laura Chicarello Denton TX 1339 28 47 31:57.91 31:57.91 10:16/M
4 Kathryn Slusarski Denton TX 1492 25 48 32:18.92 32:18.92 10:23/M
5 Amanda Bruns Sanger TX 1326 25 49 32:18.96 32:18.96 10:23/M
6 Deavon Guertler Denton TX 1386 26 56 33:13.13 33:13.13 10:41/M
7 Rachel Grosser Denton TX 1385 21 58 33:18.00 33:18.00 10:42/M
8 Madison Newman Denton TX 1447 27 63 33:29.45 33:29.45 10:46/M
9 Brittany Russell Dallas TX 1482 28 66 33:57.56 33:57.56 10:55/M
10 Morgan Quinnelly Denton TX 1469 25 67 33:57.57 33:57.57 10:55/M
11 Mary Henry Irving TX 1394 29 68 33:58.62 33:58.62 10:55/M
12 Taylor Olson Sanger TX 1453 20 69 34:00.50 34:00.50 10:56/M
13 Kelsey Walker Denton TX 1519 27 71 34:03.96 34:03.96 10:57/M
14 Mallory Layfield Grapevine TX 1416 28 74 34:37.49 34:37.49 11:08/M
15 Bonnie Reed Mckinney TX 1472 29 77 35:10.94 35:10.94 11:18/M
16 Serena Buss Lewisville TX 1330 24 86 36:40.08 36:40.08 11:47/M
17 Sarah Hulshouser Cross Roads TX 1399 29 87 36:46.46 36:46.46 11:49/M
18 Natalie Serna Sanger TX 1487 28 99 40:12.22 40:12.22 12:56/M
19 Chelsea McKarns Carrollton TX 1428 24 135 50:26.81 50:26.81 16:13/M
20 Emilia Debellis Lake Dallas TX 1351 28 136 50:28.45 50:28.45 16:14/M
21 Kayley Wells Denton TX 1521 23 148 56:08.13 56:08.13 18:03/M
22 Maegan Brewer Southlake TX 1321 29 158 1:03:58.49 1:03:58.49 20:34/M
23 Haley Koren North Richland Hills TX 1411 26 159 1:04:11.59 1:04:11.59 20:38/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jess Tate Lewisville TX 1503 32 11 25:06.45 25:06.45 8:04/M
2 Jacqui Dunworth Denton TX 1356 31 12 25:21.35 25:21.35 8:09/M
3 Kristina Strosser The Colony TX 1499 34 19 26:53.83 26:53.83 8:39/M
4 Courtney Brockmueller Whitesboro TX 1324 36 20 27:53.42 27:53.42 8:58/M
5 Iva Walterscheid Muenster TX 1520 36 21 27:57.70 27:57.70 8:59/M
6 Susan Vo Denton TX 1518 39 24 28:18.27 28:18.27 9:06/M
7 Claire Parker Lewisville TX 1456 31 31 29:50.96 29:50.96 9:36/M
8 Kristin Burt Gainesville TX 1327 38 32 29:57.51 29:57.51 9:38/M
9 Maritza Cates Corinth TX 1337 35 33 30:10.20 30:10.20 9:42/M
10 Tiffany Gonzalez Denton TX 1380 39 35 30:20.91 30:20.91 9:45/M
11 Page Terry Denton TX 1507 36 40 30:35.56 30:35.56 9:50/M
12 Brandi Kohl Aubrey TX 1410 39 42 30:53.28 30:53.28 9:56/M
13 Kinsey Boyd Denton TX 1319 35 44 31:42.95 31:42.95 10:12/M
14 Jayme Hunt Denton TX 1400 34 46 31:48.58 31:48.58 10:14/M
15 Erin Newton Denton TX 1448 34 51 32:30.57 32:30.57 10:27/M
16 Brandy Adair Denton TX 1301 35 54 32:52.90 32:52.90 10:34/M
17 Jordan Simleness Flower Mound TX 1489 30 64 33:42.94 33:42.94 10:50/M
18 Amanda Wenger Lewisville TX 1522 39 70 34:03.81 34:03.81 10:57/M
19 Whitney Ramsey Corinth TX 1470 35 75 34:54.01 34:54.01 11:13/M
20 Alex Modester Denton TX 1438 38 82 35:49.76 35:49.76 11:31/M
21 Christina Beck Denton TX 1314 33 83 36:12.50 36:12.50 11:38/M
22 Amy Williams Sanger TX 1524 38 84 36:16.06 36:16.06 11:40/M
23 Yesenia Salinas Denton TX 1484 30 95 38:09.59 38:09.59 12:16/M
24 Katie McDonald Krum TX 1427 31 96 38:26.43 38:26.43 12:21/M
25 Molly Perkins Webster Denton TX 1461 39 100 40:30.07 40:30.07 13:01/M
26 Ashley Manning Lewisville TX 1423 35 104 41:27.94 41:27.94 13:20/M
27 Elisa Peabody Lake Dallas TX 1460 32 105 41:28.05 41:28.05 13:20/M
28 Erin Bennett Denton TX 1315 34 109 43:14.15 43:14.15 13:54/M
29 Stephanie Nungaray Denton TX 1450 35 112 46:23.98 46:23.98 14:55/M
30 Kendra Alvarez Mckinney TX 1305 32 113 46:26.50 46:26.50 14:56/M
31 Yentung Lin Denton TX 1417 34 128 48:59.27 48:59.27 15:45/M
32 Kim Copley Krum TX 1347 35 129 49:14.74 49:14.74 15:50/M
33 Alicia Marks Fort Worth TX 1424 38 134 49:39.05 49:39.05 15:58/M
34 Miranda Clevenger Sanger TX 1342 37 141 54:18.21 54:18.21 17:28/M
35 Katie Kroh Argyle TX 1412 35 145 55:36.47 55:36.47 17:53/M
36 Amanda Gonell Krum TX 1376 30 146 55:47.97 55:47.97 17:56/M
37 Tiffany Lipscomb Denton TX 1418 39 149 57:06.31 57:06.31 18:22/M
38 Amber Danielson Frisco TX 1350 32 152 1:02:06.89 1:02:06.89 19:58/M
39 Jennifer Hurley Denton TX 1402 34 154 1:02:13.20 1:02:13.20 20:00/M
40 Kellyn Fields Corinth TX 1363 35 155 1:02:15.71 1:02:15.71 20:01/M
41 Leigh Bailey Denton TX 1309 36 156 1:02:52.54 1:02:52.54 20:13/M
42 Tiffnie Gonzales Pilot Point TX 1378 34 157 1:02:54.72 1:02:54.72 20:14/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ingrid Carter Bedford TX 1335 45 15 26:14.40 26:14.40 8:26/M
2 Monica Ochoa Corinth TX 1451 46 22 28:04.74 28:04.74 9:01/M
3 Monica Castillo Mckinney TX 1336 45 23 28:15.39 28:15.39 9:05/M
4 Jennifer Reed Aubrey TX 1473 47 29 29:37.78 29:37.78 9:31/M
5 Tracy Polley Argyle TX 1464 48 39 30:26.21 30:26.21 9:47/M
6 Beth Mars 1535 42 59 33:21.57 33:21.57 10:43/M
7 Mellissa Federico Frisco TX 1361 46 61 33:23.95 33:23.95 10:44/M
8 Diana Collins Celina TX 1343 49 73 34:22.11 34:22.11 11:03/M
9 Robyne Maffia Flower Mound TX 1420 49 76 35:04.31 35:04.31 11:17/M
10 Christie Streit Flower Mound TX 1498 49 78 35:12.22 35:12.22 11:19/M
11 Cynthia Gibbs Lewisville TX 1373 47 90 37:19.22 37:19.22 12:00/M
12 Angelica Beauchamp Denton TX 1313 47 103 40:58.33 40:58.33 13:10/M
13 Lindsay Goodman 1531 42 107 41:41.88 41:41.88 13:24/M
14 Holly Tillison Sanger TX 1512 41 108 41:50.57 41:50.57 13:27/M
15 Jennifer Baldwin Denton TX 1310 43 114 46:35.05 46:35.05 14:59/M
16 Katie Rose Denton TX 1480 46 115 46:35.59 46:35.59 14:59/M
17 Dina Woolet Denton TX 1526 44 116 46:46.78 46:46.78 15:02/M
18 Monica Kirchner Denton TX 1409 49 117 47:09.93 47:09.93 15:10/M
19 Kimber Surratt Denton TX 1500 47 118 47:10.44 47:10.44 15:10/M
20 Pam Young Denton TX 1528 40 119 47:11.66 47:11.66 15:10/M
21 Erin Kane Aubrey TX 1404 41 122 47:21.29 47:21.29 15:14/M
22 Scarlet Elkington Krum TX 1360 40 130 49:16.88 49:16.88 15:50/M
23 Jennifer Titterington Denton TX 1513 43 132 49:30.77 49:30.77 15:55/M
24 Amy Morrow Providence Village TX 1441 47 138 51:32.56 51:32.56 16:34/M
25 Dallas Miller Sanger TX 1434 45 151 1:00:22.54 1:00:22.54 19:25/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Becky Slusarski Sanger TX 1491 57 50 32:20.61 32:20.61 10:24/M
2 Katherine Thoms Arlington TX 1509 55 53 32:32.38 32:32.38 10:28/M
3 Sherri McKinney Denton TX 1429 59 81 35:32.02 35:32.02 11:26/M
4 Kim Guertler Denton TX 1388 54 93 37:46.05 37:46.05 12:09/M
5 Lisa Rasor Argyle TX 1471 56 94 37:54.38 37:54.38 12:11/M
6 Emily Golinski Denton TX 1375 53 120 47:19.72 47:19.72 15:13/M
7 Barbara Mallonee Mckinney TX 1421 56 124 47:31.51 47:31.51 15:17/M
8 Melisa Powers Carrollton TX 1466 55 125 47:32.41 47:32.41 15:17/M
9 Tracy Mims Lewisville TX 1437 55 126 47:46.39 47:46.39 15:22/M
10 Ann Hodges Argyle TX 1395 55 131 49:30.54 49:30.54 15:55/M
11 Jill Eckardt Denton TX 1357 59 137 50:52.68 50:52.68 16:21/M
12 Sherry Amato-Smith Blue Ridge TX 1307 51 140 53:24.42 53:24.42 17:10/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jesn Mykietyn Corinth TX 1446 62 34 30:13.39 30:13.39 9:43/M
2 Tina Grahl Sanger TX 1383 60 91 37:21.31 37:21.31 12:01/M
3 Mary Nungaray Carrollton TX 1449 60 111 46:19.60 46:19.60 14:54/M
4 Susan Williams Sherman TX 1525 62 133 49:37.13 49:37.13 15:57/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Maldonado Denton TX 1545 26 1 22:03.94 22:03.94 7:05/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mateo Gonzalez Krum TX 1379 11 2 22:56.05 22:56.05 7:22/M
2 Cade Tucker Krum TX 1516 10 37 30:24.41 30:24.41 9:46/M
3 Brodie Staton Denton TX 1548 10 43 31:12.83 31:12.83 10:02/M
4 Jack Gibbs Double Oak TX 1374 14 89 37:15.21 37:15.21 11:59/M
5 Ennis Stephens Krum TX 1496 9 97 38:27.89 38:27.89 12:22/M
6 Connor Tillison Sanger TX 1511 11 106 41:41.36 41:41.36 13:24/M
7 Jaxsyn Copley Krum TX 1346 11 121 47:19.93 47:19.93 15:13/M
8 Alex Fowler Krum TX 1367 11 123 47:25.49 47:25.49 15:15/M
9 Patrick Burt Gainesville TX 1329 14 142 54:38.76 54:38.76 17:34/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Vince Ochoa Corinth TX 1452 18 7 24:48.50 24:48.50 7:58/M
2 Carlos David Martinez Denton TX 1425 17 13 25:34.97 25:34.97 8:13/M
3 Tanner Polley Argyle TX 1463 19 36 30:22.05 30:22.05 9:46/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Mechell Denton TX 1544 23 4 24:37.51 24:37.51 7:55/M
2 Zack Allen Ponder TX 1304 21 10 25:05.40 25:05.40 8:04/M
3 Cameron Renfrow Denton TX 1476 20 18 26:48.17 26:48.17 8:37/M
4 Antonio Roszzco 1532 26 55 33:12.88 33:12.88 10:41/M
5 Sam Guertler Denton TX 1389 25 57 33:14.44 33:14.44 10:41/M
6 Emilio Orozco Ponder TX 1454 22 62 33:26.02 33:26.02 10:45/M
7 William Howell Ponder TX 1398 23 65 33:52.84 33:52.84 10:53/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tyler Middleton The Colony TX 1432 34 8 25:01.17 25:01.17 8:03/M
2 Joel Swanstrom Denton TX 1502 33 14 25:36.33 25:36.33 8:14/M
3 Tyler Adams Denton TX 1302 34 17 26:31.83 26:31.83 8:32/M
4 Yaron Shiba Irving TX 1488 34 28 29:24.42 29:24.42 9:27/M
5 Chase Paskert Lewisville TX 1457 32 41 30:38.79 30:38.79 9:51/M
6 Chance Gibbs 1542 32 45 31:47.37 31:47.37 10:13/M
7 Jared Carr Justin TX 1333 35 52 32:32.32 32:32.32 10:28/M
8 Matthew Burt Gainesville TX 1328 38 85 36:33.56 36:33.56 11:45/M
9 Yaochuan Yu Denton TX 1529 33 101 40:49.92 40:49.92 13:07/M
10 David Clevenger Sanger TX 1341 35 102 40:58.31 40:58.31 13:10/M
11 Matthew Kroh Argyle TX 1413 36 144 55:34.88 55:34.88 17:52/M
12 Mathew McClelland Frisco TX 1426 33 153 1:02:07.02 1:02:07.02 19:58/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kyle Breneman Corinth TX 1320 41 25 28:20.29 28:20.29 9:07/M
2 Glenn Vo Denton TX 1517 42 26 28:20.60 28:20.60 9:07/M
3 Chad Carter Bedford TX 1334 40 30 29:50.39 29:50.39 9:36/M
4 Matt Mars 1536 43 60 33:21.60 33:21.60 10:43/M
5 Tony Rose 1540 44 98 39:10.64 39:10.64 12:36/M
6 Richard Mandel Frisco TX 1422 48 139 51:35.90 51:35.90 16:35/M
7 Wendell Lipscomb Denton TX 1547 40 150 57:08.88 57:08.88 18:22/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jorge Cordova Argyle TX 1348 59 80 35:17.32 35:17.32 11:21/M
2 John Mims Lewisville TX 1435 57 127 47:48.11 47:48.11 15:22/M
3 Bill Horstman Denton TX 1397 59 143 55:14.27 55:14.27 17:46/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Don Dawson Lewisvill TX 1543 62 6 24:41.71 24:41.71 7:56/M
2 Greg Fischer Highland Village TX 1364 68 9 25:01.36 25:01.36 8:03/M
3 Cliff Layfield Grapevine TX 1415 69 27 28:27.21 28:27.21 9:09/M
4 Michael Lavelle Denton TX 1414 63 88 36:51.83 36:51.83 11:51/M